Με τη συμμετοχή 28 συνολικά ομάδων, χωρισμένες σε έξι ομίλους, θα διεξαχθεί το φετινό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών.
Η Α’ φάση του πρωταθλήματος θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 21-23 Ιουνίου, με εξαίρεση τον όμιλο Ναυπλίου, ο οποίος θα γίνει το διήμερο 28-29 Ιουνίου.
Από εκεί και πέρα, στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα προκριθούν 16 συνολικά ομάδες, οι τρεις πρώτες από τους ομίλους 2, 3, 4, 5 και οι δύο πρώτες των ομίλων 1 και 6 και θα παίξουν το τριήμερο 5-7 Ιουλίου.
Η τελική φάση είναι προγραμματισμένη να πραγματοποιηθεί το τριήμερο 19-21 Ιουλίου με τη συμμετοχή 8 ομάδων, εκ των οποίων οι πέντε πρώτες θα πάρουν το εισιτήριο για την Α2 Εθνική κατηγορία.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της Α’ φάσης του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής ανδρών είναι το εξής:
1. ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 28/6/13
ΩΡΑ: 19:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΟ ΣΥΡΟΥ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 29/6/13
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΣΥΡΟΥ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 29/6/13
ΩΡΑ: 18:30 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΝΟ ΣΥΡΟΥ
ΩΡΑ: 19:30 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ
2. ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ
1η αγωνιστική Παρασκευή 21/6/13
ΩΡΑ: 19:00 ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ. ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ
ΩΡΑ: 20:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡ.
2η αγωνιστική Σάββατο 22/6/13
ΩΡΑ: 10:00 ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡ. ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ.
ΩΡΑ: 11:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 22/6/13
ΩΡΑ: 17:00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡ.
ΩΡΑ: 18:00 ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ. ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 23/6/13
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ
ΩΡΑ: 11:00 ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ.
5η αγωνιστική Κυριακή 23/6/13
ΩΡΑ: 17:00 ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡ. ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
3. ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΒΟΛΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 21/6/13
ΩΡΑ: 18:00 ΟΕΑ / ΝΑΒ ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
ΩΡΑ: 19:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΝΟ ΒΟΛΟΥ ΑΡΓ.
2η αγωνιστική Σάββατο 22/6/13
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΒΟΛΟΥ ΑΡΓ. ΟΕΑ / ΝΑΒ
ΩΡΑ: 11:00 ΚΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 22/6/13
ΩΡΑ: 18:00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΝΟ ΒΟΛΟΥ ΑΡΓ.
ΩΡΑ: 19:00 ΟΕΑ / ΝΑΒ ΚΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 23/6/13
ΩΡΑ: 10:00 ΚΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣΝΕ ΛΑΜΙΑΣ
ΩΡΑ: 11:00 ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΟΕΑ / ΝΑΒ
5η αγωνιστική Κυριακή 23/6/13
ΩΡΑ: 17:00 ΝΟ ΒΟΛΟΥ ΑΡΓ. ΚΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
ΩΡΑ: 18:00 ΝΕ ΛΑΜΙΑΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
4. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 21/6/13
ΩΡΑ: 21:30 ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
2η αγωνιστική Σάββατο 22/6/13
ΩΡΑ: 10:30 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ
ΩΡΑ: 11:30 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 22/6/13
ΩΡΑ: 19:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΩΡΑ: 20:00 ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
4η αγωνιστική Κυριακή 23/6/13
ΩΡΑ: 10:00 ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
5η αγωνιστική Κυριακή 23/6/13
ΩΡΑ: 16:00 ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΩΡΑ: 17:00 ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
4. Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 21/6/13
ΩΡΑ: 21:30 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
4η αγωνιστική Κυριακή 23/6/13
ΩΡΑ: 10:00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ
5. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ
1η αγωνιστική Παρασκευή 21/6/13
ΩΡΑ: 20:30 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΝΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
3η αγωνιστική Σάββατο 22/6/13
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
4η αγωνιστική Κυριακή 23/6/13
ΩΡΑ: 09:00 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. ΝΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
5. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
1η αγωνιστική Παρασκευή 21/6/13
ΩΡΑ: 20:30 ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ. ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
4η αγωνιστική Κυριακή 23/6/13
ΩΡΑ: 11:00 ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ. ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
5η αγωνιστική Κυριακή 23/6/13
ΩΡΑ: 15:00 ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
ΩΡΑ: 16:00 ΝΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.
5. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
2η αγωνιστική Σάββατο 22/6/13
ΩΡΑ: 14:00 ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
5. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
3η αγωνιστική Σάββατο 22/6/13
ΩΡΑ: 21:00 ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.
5. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΙΛΙΣΙΟ
2η αγωνιστική Τετάρτη 25/6/13
ΩΡΑ: 21:15 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.
6. Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ
1η αγωνιστική Σάββατο 22/6/13
ΩΡΑ: 12:00 ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΑΟ
ΩΡΑ: 13:00 ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΡΗΣ ΚΑΜΠΟΥ
2η αγωνιστική Σάββατο 22/6/13
ΩΡΑ: 20:30 ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. ΑΡΗΣ ΚΑΜΠΟΥ
ΩΡΑ: 21:30 ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΑΟ
3η αγωνιστική Κυριακή 23/6/13
ΩΡΑ: 09:30 ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚ.
ΩΡΑ: 10:30 ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΑΟ ΑΡΗΣ ΚΑΜΠΟΥ