ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΣΤΑ ΤΕΦΑΑ

Ανοικτή συζήτηση για θέματα προπονητικής στην Υδατοσφαίριση - Ανταλλαγή απόψεων των προπονητών

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό nikos.th » Τετ Φεβ 13, 2008 6:04 pm

noseman έγραψε:Ο Μ. Ξανθόπουλος έχει τον αμέριστο σεβασμό μου ως προπονητής (γυμναστής) διότι από την άποψη της φυσικής βελτίωσης, κάνει εξαιρετική προπόνηση και οτι η προπόνησή του ΔΕΝ είναι βαρετή (απ'ότι μου έχουν πεί αθλητές του), αλλά μερικές φορές αναλώνεται σε πράγματα που σπάνε τα νεύρα των αθλητών. Μου είχε πεί ο Σπύρος, όταν έπαιζε στον Πανιώνιο με Μιχάλη προπονητή, οτι του έλεγε να μάθει να κολυμπάει ελεύθερο σωστά, γιατί θα τους έδειχνε η τηλεόραση, και είναι ντροπή στο ζέσταμα να μην κολυμπάει σωστά...
να σημειώσω οτι ο Σπύρος ήταν τερματοφύλακας.

Μυστήρια πράγματα.
:shock:


πολύ σωστή η διατύπωσή σου,
όσο για τον Σπύρο,μπορεί και να του το είπε αλλά δεν νομίζω να το εννοούσε και πολύ για την τηλεόραση...
καλά ηταν και ο Σπύρος ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.... :D μόνο το μαλλί που είχε,δεν μπορούσε να κουνηθεί.... :)
Άβαταρ μέλους
nikos.th
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 9:49 am
Τοποθεσία: Athens,Greece

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τετ Φεβ 13, 2008 6:33 pm

nikos.th έγραψε:
noseman έγραψε:Ο Μ. Ξανθόπουλος έχει τον αμέριστο σεβασμό μου ως προπονητής (γυμναστής) διότι από την άποψη της φυσικής βελτίωσης, κάνει εξαιρετική προπόνηση και οτι η προπόνησή του ΔΕΝ είναι βαρετή (απ'ότι μου έχουν πεί αθλητές του), αλλά μερικές φορές αναλώνεται σε πράγματα που σπάνε τα νεύρα των αθλητών. Μου είχε πεί ο Σπύρος, όταν έπαιζε στον Πανιώνιο με Μιχάλη προπονητή, οτι του έλεγε να μάθει να κολυμπάει ελεύθερο σωστά, γιατί θα τους έδειχνε η τηλεόραση, και είναι ντροπή στο ζέσταμα να μην κολυμπάει σωστά...
να σημειώσω οτι ο Σπύρος ήταν τερματοφύλακας.

Μυστήρια πράγματα.
:shock:


πολύ σωστή η διατύπωσή σου,
όσο για τον Σπύρο,μπορεί και να του το είπε αλλά δεν νομίζω να το εννοούσε και πολύ για την τηλεόραση...
καλά ηταν και ο Σπύρος ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.... :D μόνο το μαλλί που είχε,δεν μπορούσε να κουνηθεί.... :)


Φιλε nikos.th για να γινεις προπονητης σε ενα σπορ οπως το πολο θα πρεπει να το εχεις παιξει. Τι μπορει να διδαξει δηλαδη ο Ξανθοπουλος, περα απο καποια φυσικη κατασταση? Πως κανουν πασες? Αφου ο ιδιος δεν ξερει. Πως παιζουν παραπανω, πως στηνεται το κορμι στην αμυνα, στα μπλοκ στο μπασιμο κλπ κλπ? Αφου ειναι ασχετος με το αντικειμενο της τεχνικης. Τυχαια την πηρε την ειδικοτητα στην Ρουμανια, δεν το ξερεις?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό zinwn » Τετ Φεβ 13, 2008 6:44 pm

και να συμπληρωσω οτι την χρονια που ηταν στον Εθνικο ειχε να κανει με παιχτες οπως ο Σχιζας,ο Καλακωνας,ο Κοκκινακης,ο Χαμπερτ...
zinwn
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ Φεβ 02, 2007 6:48 pm

Δημοσίευσηαπό nikos.th » Σάβ Φεβ 16, 2008 5:55 pm

sharkface έγραψε:
Φιλε nikos.th για να γινεις προπονητης σε ενα σπορ οπως το πολο θα πρεπει να το εχεις παιξει. Τι μπορει να διδαξει δηλαδη ο Ξανθοπουλος, περα απο καποια φυσικη κατασταση? Πως κανουν πασες? Αφου ο ιδιος δεν ξερει. Πως παιζουν παραπανω, πως στηνεται το κορμι στην αμυνα, στα μπλοκ στο μπασιμο κλπ κλπ? Αφου ειναι ασχετος με το αντικειμενο της τεχνικης. Τυχαια την πηρε την ειδικοτητα στην Ρουμανια, δεν το ξερεις?


sharkface έγραψε:
Φιλε nikos.th για να γινεις προπονητης σε ενα σπορ οπως το πολο θα πρεπει να το εχεις παιξει. Τι μπορει να διδαξει δηλαδη ο Ξανθοπουλος, περα απο καποια φυσικη κατασταση? Πως κανουν πασες? Αφου ο ιδιος δεν ξερει. Πως παιζουν παραπανω, πως στηνεται το κορμι στην αμυνα, στα μπλοκ στο μπασιμο κλπ κλπ? Αφου ειναι ασχετος με το αντικειμενο της τεχνικης. Τυχαια την πηρε την ειδικοτητα στην Ρουμανια, δεν το ξερεις?


δεν ξέρω πως πήρε την ειδικότητα στη Ρουμανία,ξέρω όμως ότι οταν έκανα προπόνηση μαζί του μου έμαθε να κάνω πάσες,να κάνω μπάσιμο,να παίζω παραπάνω,να κάνω σωστό μπλόκ κλπ και όχι μόνο σε μένα,βλέπε Γιαννης Θωμάκος που παίζαμε ΄τοτε μαζί και ηταν στα ξεκινήματα της καριέρας του...
και άλλους καταξιωμένους παίχτες που υπάρχουν ακόμα και σήμερα σε καλές ομάδες και μή μου πείς ότι στην πορεία τα έμαθαν,γιατί το πόλο μαθαίνεται στην αρχή..άν μάθεις λάθος,λάθος θα κάνεις μιά ζωή....
εάν πάντως έχεις κάποια προσωπική εμπειρία μαζί του σαν προπονητή,θα ήθελα να την ακούσω........
επίσης κάτι ακόμα,
στη μετάεποχής ξανθοπουλου πορεία μου στο χώρο,είδα πολλούς προπονητές που περασαν απο τα χέρια του σαν αθλητες,να τον αντιγράφουν σε πολλά....και δεν μιλάω για φυσική κατάσταση,για τακτική και τεχνική μιλάω..
αυτά...
δεν είμαι δικηγόρος του ξανθόπουλου έτσι???Ουτε και εγώ πιστεύω ότι ένας προπονητής είναι ολοκληρωμένος αν δεν έχει παίξει πόλο.....
παίζει ρόλο,το παραδέχομαι,αλλά ας μή τα παρουσιάζουμε τόσο δραματικά...
Άβαταρ μέλους
nikos.th
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 9:49 am
Τοποθεσία: Athens,Greece

Δημοσίευσηαπό statler » Σάβ Φεβ 16, 2008 7:34 pm

έλα Αλέκο... :lol:

τα καρφιά δίνουν και πέρνουν εδώ μέσα...

Τέλοσπάντων, μη μπαίνετε στο τριπάκι του ποιος είναι καλός προπονητής ή όχι. Τα πάντα φαίνονται στο τελικό αποτέλεσμα. Και αυτό είναι αν καταφέρνει να πιάσει το στόχο της η ομάδα ή οχι.
Άβαταρ μέλους
statler
 
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Τετ Ιουν 13, 2007 2:15 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Σάβ Φεβ 16, 2008 7:48 pm

nikos.th έγραψε:
sharkface έγραψε:
, στην Ρουμανιαις?


[quote="sharkface"]

δεν ξέρω πως πήρε την ειδικότητα στη Ρουμανία,ξέρω όμως ότι οταν έκανα προπόνηση μαζί του μου έμαθε να κάνω πάσες,να κάνω μπάσιμο,να παίζω παραπάνω,να κάνω σωστό μπλόκ κλπ και όχι μόνο σε μένα,βλέπε Γιαννης Θωμάκος που παίζαμε ΄τοτε μαζί και ηταν στα ξεκινήματα της καριέρας του...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΘΩΜΑΚΟΣ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΚΤΗΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΗ ΥΠΟΔΟΜΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΑΤΑ,ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΠΑΙΧΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΗ ΛΙΓΑΚΙ!!
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό nikos.th » Τρί Φεβ 19, 2008 12:50 pm

nemesis έγραψε:ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΘΩΜΑΚΟΣ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΚΤΗΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΗ ΥΠΟΔΟΜΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΑΤΑ,ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΠΑΙΧΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΗ ΛΙΓΑΚΙ!!


μετά απο αυτό,εγώ δεν ξαναμιλάω πραγματικά.........ΤΕΛΟΣ
Άβαταρ μέλους
nikos.th
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 9:49 am
Τοποθεσία: Athens,Greece

Δημοσίευσηαπό parapano » Τρί Φεβ 19, 2008 5:04 pm

O Αλέφαντος θα μπορούσε να προπονήσει ομάδα πόλο?
Άβαταρ μέλους
parapano
 
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2008 8:28 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Τρί Φεβ 19, 2008 8:15 pm

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΑΙΝΕ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΑΝ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ Ο ΘΩΜΑΚΟΣ ΤΟΤΕ ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΜΕ ΤΗΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΟ,ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΡΙΚΗ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΤΑΛΕΝΤΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΤΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ Ο ΣΤΑΜΕΝΙΤΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΗ ΕΠΙΑΝΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΝΔΡΙΚΗ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΛΑΒΕ Ο ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό SAPIC » Παρ Δεκ 12, 2008 4:57 pm

nemesis έγραψε:
nikos.th έγραψε:
sharkface έγραψε:
, στην Ρουμανιαις?


sharkface έγραψε:
δεν ξέρω πως πήρε την ειδικότητα στη Ρουμανία,ξέρω όμως ότι οταν έκανα προπόνηση μαζί του μου έμαθε να κάνω πάσες,να κάνω μπάσιμο,να παίζω παραπάνω,να κάνω σωστό μπλόκ κλπ και όχι μόνο σε μένα,βλέπε Γιαννης Θωμάκος που παίζαμε ΄τοτε μαζί και ηταν στα ξεκινήματα της καριέρας του...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΘΩΜΑΚΟΣ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΚΤΗΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΗ ΥΠΟΔΟΜΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΑΤΑ,ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΠΑΙΧΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΗ ΛΙΓΑΚΙ!!


Κατά το δεύτερο έτος και βλέπωντας ένα βράδυ αγώνα πόλο, στη Ρουμανία, του άρεσε το άθλημα και αποφάσισε να το πάρει ειδικότητα.
Του αξίζουν πιστεύω συγχαρητήρια γιατι, μη έχοντας παίξει το άθλημα, κατάφερε να προσφέρει πολλά.
Όσο για το Θωμάκο, τον βοήθησε να βελτιωθεί και να φανεί.
Ναναι καλά αυτοί που έκριβαν το Γιάννη στα αποδυτήρια, μέχρι να φύγει από τη πισίνα ο προπονητής του στο κολύμπι, και τον έβαζαν μετά να μάθει πάσες και σουτ!!!! :D
Τρομερό ταλέντο (ο Γιάννης)
Άβαταρ μέλους
SAPIC
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 11:15 am

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Παρ Δεκ 12, 2008 6:21 pm

ο ΘΩΜΑΚΟΣ ειναι μεγαλη παιχτουρα :!:
οτι και να πεις για αυτον ειναι πολυ λιγο :!: :!:
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Δημοσίευσηαπό pistolis » Παρ Δεκ 12, 2008 6:35 pm

Συμφωνω, αλλα το μπαμ εγινε με τον Σταμενιτς στον Ολυμπιακο. Εκει μπηκε στο κλαμπ των πολυ καλων παιχτων
pistolis
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:08 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Παρ Δεκ 12, 2008 8:21 pm

Φυσικά ο κάθε παίκτης υπάρχουν κάποια χρόνια που είναι ανερχόμενος, κάποια χρόνια που παίζει καλά, κάποια χρόνια που πραγματικά ακμάζει, κάποια χρόνια που ξαναπαίζει καλά (αλλά πια όχι όπως πριν) και ίσως κάποια χρόνια που φαίνεται ότι είναι καλύτερα να αποσυρθεί (π.χ. αν το έχει παρατραβήξει και παίζει μέχρι τα 40 του).

Κάποιοι προπονητές βοηθούν έναν παίκτη περισσότερο από άλλους προπονητές του, όμως μπορούν απλά να παρατείνουν τις καλές και ακμάζουσες περιόδους του, π.χ. δεν μπορούν να τον κάνουν από τα 15 ή στα 35 να παίζει όπως θα έπαιζε στα 25.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Σάβ Δεκ 13, 2008 11:25 am

ΣΥΜΦΩΝΩ και εγω με αυτα που λες και ειδικα ομως οτι ενας προπονητης
επηρεαζει απολυτα εναν παιχτη ,πρωτα πρωτα ψυχολογικα ,
εαν θελει τον ανεβαζει και εαν θελει τον κατεβαζει.
Εαν θελει τον προφυλασει στις δυσκολες εποχες του η
τον αφηνει και εκτιθεται.Εανθελει τον αφηνει και παιζει πολυ εαν θελει τον αφηνει λιγο.
Εναι παρα πολλα που μπορεις να αριθμησεις και επηρεαζουν εναν παικτη.
Ολα ομως καταληγουν σε ενα ρυθμιστη και αυτος λεγεται
Π Ρ Ο Π Ο Ν Η Τ Η Σ :!: :!: :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Δημοσίευσηαπό parapano » Πέμ Δεκ 18, 2008 3:15 pm

Νομίζω ότι χρειάζεται και ένας άλλος παράγοντας
για να πάει ένα παιδί μπροστά.
Το όνομα του μπαμπά του, λόγου χάριν.
Άλλο να σε λένε Μπακλαβαζίογλου
και άλλο Ολικής Αλέσεως ή άλλα προϊόντα άρτου.
Ονόματα δεν λέμε...
Άβαταρ μέλους
parapano
 
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2008 8:28 pm

Δημοσίευσηαπό nemesis » Πέμ Δεκ 18, 2008 7:54 pm

Α,γεια σου ,γιαυτο εισαι parapano συνεχεια?
nemesis
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 06, 2007 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό oforas100 » Παρ Δεκ 19, 2008 7:39 pm

parapano έγραψε:Νομίζω ότι χρειάζεται και ένας άλλος παράγοντας
για να πάει ένα παιδί μπροστά.
Το όνομα του μπαμπά του, λόγου χάριν.
Άλλο να σε λένε Μπακλαβαζίογλου
και άλλο Ολικής Αλέσεως ή άλλα προϊόντα άρτου.
Ονόματα δεν λέμε...



δηλαδη πως να σε λενε Κατσελη :?: :lol:
Άβαταρ μέλους
oforas100
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 1:30 am
Τοποθεσία: EARTH

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Προπονητική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron