ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΣΤΑ ΤΕΦΑΑ

Ανοικτή συζήτηση για θέματα προπονητικής στην Υδατοσφαίριση - Ανταλλαγή απόψεων των προπονητών

Συντονιστής: Lambros10

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΣΤΑ ΤΕΦΑΑ

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Σάβ Φεβ 02, 2008 12:07 am

Σεμινάριο με θέμα, "Η Υδατοσφαίριση από την Ολυμπιάδα του Παρισιού (1900), στην Ολυμπιάδα του Πεκίνου (2008)", διοργανώνει η ειδικότητα Υδατοσφαίρισης του Τομέα Υγρού Στίβου του ΤΕΦΑΑ Αθηνών, την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2008 και ώρα 16:00-19:00, στο μικρό αμφιθέατρο του ΤΕΦΑΑ (αίθουσα Παυλίνη).

Η είσοδος στην εκδήλωση θα είναι ελεύθερη και το πρόγραμμα περιλαμβάνει ομιλίες, από τους κορυφαίους του αθλήματος, όπως ο Γιώργος Μαυρωτάς, ο Γιάννης Γιαννουρής και άλλοι διακεκριμένοι προπονητές και καθηγητές.

Το Πρόγραμμα του Σεμιναρίου

16:00-16:30: Γιώργος Μαυρωτάς, διεθνής υδατοσφαιριστής με συμμετοχή σε 5 Ολυμπιακούς αγώνες, Λέκτορας χημικών μηχανικών ΕΜΠ. "Οι αναμνήσεις και οι εμπειρίες μου στην Υδατοσφαίριση από 5 Ολυμπιάδες".

16:30-17:00: Όμηρος Πολυχρονόπουλος, Καθηγητής Φυσικής Αγωγής, προπονητής Υδατοσφαίρισης. "Η εξέλιξη της τεχνικής της υδατοσφαίρισης διαχρονικά".

17:00-17:30: Μ. Ξανθόπουλος, διδάσκων στην Ειδικότητα Υδατοσφαίρισης στο ΤΕΦΑΑ. "Φράγμα ταχύτητας και θεωρία του μοντέλου στην Υδατοσφαίριση".

17:30-18:00: Ε. Βαραμέντη, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, μεταπτυχιακή Φοιτήτρια στο ΤΕΦΑΑ. "Φυσικά, φυσιολογικά και τεχνικά χαρακτηριστικά Υδατοσφαιριστριών υψηλού επιπέδου".

18:00-18:30: Θ. Πλατάνου, Αναπλ. Καθηγητής Προπονησιολογίας στο ΤΕΦΑΑ, υπεύθυνος ειδικότητας Υδατοσφαίρισης. "Υδροδυναμική των "ποδιών ποδήλατο" και του "πετάγματος’". Σύγκριση παλιάς και νέας τεχνικής του τερματοφύλακα".

18:30-19:00: Γιάννης Γιαννουρής, Προπονητής, πρώην Ομοσπονδιακός, Δ/ντης λειτουργιών αθλητικών Εγκαταστάσεων Ολυμπιακών Αγώνων 2004. "Συγκριτική μελέτη "Παίκτη παραπάνω" μεταξύ των Ομάδων: Κροατίας - Ουγγαρίας - Ισπανίας - Σερβίας, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μελβούρνης 2007".
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό noseman » Σάβ Φεβ 02, 2008 2:36 am

18:00-18:30: Θ. Πλατάνου, Αναπλ. Καθηγητής Προπονησιολογίας στο ΤΕΦΑΑ, υπεύθυνος ειδικότητας Υδατοσφαίρισης. "Υδροδυναμική των "ποδιών ποδήλατο" και του "πετάγματος’". Σύγκριση παλιάς και νέας τεχνικής του τερματοφύλακα".


όποιος παρακολουθήσει το σεμινάριο ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ, να κρατήσει σημειώσεις από αυτήν την ενότητα. Θέλω να δω αν αυτά που έλεγα πριν χρόνια και δεν με ακούγανε, τα κατάλαβαν τώρα.

π.χ.
χαμηλή θέση στο αλάρμ
πέταγμα με ποδήλατο και όχι με πρόσθιο
έμφαση στο πλάγιο πέταγμα και όχι στο επιτόπιο
"μικρό τέρμα"
γωνίες των παικτών (μπλοκ)
και άλλα πολλά.....

είμαι πολύ περίεργος!
-----
who am I?
Άβαταρ μέλους
noseman
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Δεκ 20, 2006 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Σάβ Φεβ 02, 2008 12:38 pm

noseman έγραψε:
18:00-18:30: Θ. Πλατάνου, Αναπλ. Καθηγητής Προπονησιολογίας στο ΤΕΦΑΑ, υπεύθυνος ειδικότητας Υδατοσφαίρισης. "Υδροδυναμική των "ποδιών ποδήλατο" και του "πετάγματος’". Σύγκριση παλιάς και νέας τεχνικής του τερματοφύλακα".


όποιος παρακολουθήσει το σεμινάριο ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ, να κρατήσει σημειώσεις από αυτήν την ενότητα. Θέλω να δω αν αυτά που έλεγα πριν χρόνια και δεν με ακούγανε, τα κατάλαβαν τώρα.

π.χ.
χαμηλή θέση στο αλάρμ
πέταγμα με ποδήλατο και όχι με πρόσθιο
έμφαση στο πλάγιο πέταγμα και όχι στο επιτόπιο
"μικρό τέρμα"
γωνίες των παικτών (μπλοκ)
και άλλα πολλά.....

είμαι πολύ περίεργος!



Δεν υπαρχει παλια και νεα θεση των τερματοφυλακων. Αυτα ειναι λογια της πλακας. Υπαρχει απλα, μια πληρης αναλυση της θεσης των ποδιων και του σωματος η οποια στηριζεται στις φυσικες επιστημες, και ειναι τοσο παλια οσο και οι νομοι της φυσικης.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό doom » Σάβ Φεβ 02, 2008 12:42 pm

Συμφωνω με τον σαρκ. Οσοι καταφερουν να συνδυασουν τις φυσικες επιστημες με την σωματοδομη αλλα και την ψυχολογια, μπορουν πραγματικα να δημιουργησουν τις προυποθεσεις αναδειξης μεγαλων παικτων και δη τερματοφυλακων.
doom
 
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 29, 2007 1:56 pm

Δημοσίευσηαπό noseman » Κυρ Φεβ 03, 2008 2:44 am

Οσοι καταφερουν να συνδυασουν τις φυσικες επιστημες με την σωματοδομη αλλα και την ψυχολογια, μπορουν πραγματικα να δημιουργησουν τις προυποθεσεις αναδειξης μεγαλων παικτων και δη τερματοφυλακων


Σωστότατο, αλλά αυτό προϋποθέτει ανθρώπους με ανοιχτά μυαλά, ικανή λογική και αναλυτικό μυαλό. Κάτι που λείπει από πολλούς "ειδικούς".
Όταν τα στεγανά και η αρτηριοσκλήρωση επικρατούν, τότε οι παπάδες τρίβουν τα χέρια τους.
Ζήτω το δόγμα...
ΖΗΤΩΩΩΩΩ

Υ.Γ.
και ειναι τοσο παλια οσο και οι νομοι της φυσικης

οι νόμοι της βλακείας είναι πιο ισχυροί όμως γι' αυτό δεν πάει μπροστά το άθλημα... (και δεν εννοώ αυτό που λές σάρκ, μιλάω για τους "ειδικούς")

Υ.Γ.2.
Σωστή παρέμβαση παιδιά...
επιμένω... είμαι πολύ περίεργος!
-----
who am I?
Άβαταρ μέλους
noseman
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Δεκ 20, 2006 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Δευτ Φεβ 04, 2008 1:40 pm

noseman έγραψε:
18:00-18:30: Θ. Πλατάνου, Αναπλ. Καθηγητής Προπονησιολογίας στο ΤΕΦΑΑ, υπεύθυνος ειδικότητας Υδατοσφαίρισης. "Υδροδυναμική των "ποδιών ποδήλατο" και του "πετάγματος’". Σύγκριση παλιάς και νέας τεχνικής του τερματοφύλακα".


όποιος παρακολουθήσει το σεμινάριο ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ, να κρατήσει σημειώσεις από αυτήν την ενότητα. Θέλω να δω αν αυτά που έλεγα πριν χρόνια και δεν με ακούγανε, τα κατάλαβαν τώρα.

π.χ.
χαμηλή θέση στο αλάρμ
πέταγμα με ποδήλατο και όχι με πρόσθιο
έμφαση στο πλάγιο πέταγμα και όχι στο επιτόπιο
"μικρό τέρμα"
γωνίες των παικτών (μπλοκ)
και άλλα πολλά.....

είμαι πολύ περίεργος!


Θαναση,

αν εχει "κατι" θα στο κρατησω και θα στο στειλω. Παντως ξερεις πως ο Θοδωρος, παντα εκανε διατριβη στην θεση του τερματοφυλακα και την εψαχνε γενικα, λογω...θεσης!!!
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Δευτ Φεβ 04, 2008 5:29 pm

COACHFK έγραψε:
noseman έγραψε:
18:00-18:30: Θ. Πλατάνου, Αναπλ. Καθηγητής Προπονησιολογίας στο ΤΕΦΑΑ, υπεύθυνος ειδικότητας Υδατοσφαίρισης. "Υδροδυναμική των "ποδιών ποδήλατο" και του "πετάγματος’". Σύγκριση παλιάς και νέας τεχνικής του τερματοφύλακα".


όποιος παρακολουθήσει το σεμινάριο ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ, να κρατήσει σημειώσεις από αυτήν την ενότητα. Θέλω να δω αν αυτά που έλεγα πριν χρόνια και δεν με ακούγανε, τα κατάλαβαν τώρα.

π.χ.
χαμηλή θέση στο αλάρμ
πέταγμα με ποδήλατο και όχι με πρόσθιο
έμφαση στο πλάγιο πέταγμα και όχι στο επιτόπιο
"μικρό τέρμα"
γωνίες των παικτών (μπλοκ)
και άλλα πολλά.....

είμαι πολύ περίεργος!


Θαναση,

αν εχει "κατι" θα στο κρατησω και θα στο στειλω. Παντως ξερεις πως ο Θοδωρος, παντα εκανε διατριβη στην θεση του τερματοφυλακα και την εψαχνε γενικα, λογω...θεσης!!!



Για αυτο ηταν πολυ καλος, και συνεχισε ετσι και σαν προπονητης...
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό noseman » Δευτ Φεβ 04, 2008 6:02 pm

Για αυτο ηταν πολυ καλος, και συνεχισε ετσι και σαν προπονητης...


...θυμαρίσιο ή έλατο?

:P


αν εχει "κατι" θα στο κρατησω και θα στο στειλω


υ.γ. θάνκς Φίλιπ. Θέλω να δω τι "καινούργιο" θα σκαρφιστούνε...
-----
who am I?
Άβαταρ μέλους
noseman
 
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Δεκ 20, 2006 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Δευτ Φεβ 04, 2008 10:03 pm

αν εχει "κατι" θα στο κρατησω και θα στο στειλω


υ.γ. θάνκς Φίλιπ. Θέλω να δω τι "καινούργιο" θα σκαρφιστούνε...[/quote]

Καλοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!

Το αλλο με τον Τοτο, το εμαθες????

χαχαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Re: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΣΤΑ ΤΕΦΑΑ

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τρί Φεβ 05, 2008 10:55 am

Lambros10 έγραψε:Σεμινάριο με θέμα, "Η Υδατοσφαίριση από την Ολυμπιάδα του Παρισιού (1900), στην Ολυμπιάδα του Πεκίνου (2008)", διοργανώνει η ειδικότητα Υδατοσφαίρισης του Τομέα Υγρού Στίβου του ΤΕΦΑΑ Αθηνών, την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2008 και ώρα 16:00-19:00, στο μικρό αμφιθέατρο του ΤΕΦΑΑ (αίθουσα Παυλίνη).

Η είσοδος στην εκδήλωση θα είναι ελεύθερη και το πρόγραμμα περιλαμβάνει ομιλίες, από τους κορυφαίους του αθλήματος, όπως ο Γιώργος Μαυρωτάς, ο Γιάννης Γιαννουρής και άλλοι διακεκριμένοι προπονητές και καθηγητές.

Το Πρόγραμμα του Σεμιναρίου

16:00-16:30: Γιώργος Μαυρωτάς, διεθνής υδατοσφαιριστής με συμμετοχή σε 5 Ολυμπιακούς αγώνες, Λέκτορας χημικών μηχανικών ΕΜΠ. "Οι αναμνήσεις και οι εμπειρίες μου στην Υδατοσφαίριση από 5 Ολυμπιάδες".

16:30-17:00: Όμηρος Πολυχρονόπουλος, Καθηγητής Φυσικής Αγωγής, προπονητής Υδατοσφαίρισης. "Η εξέλιξη της τεχνικής της υδατοσφαίρισης διαχρονικά".

17:00-17:30: Μ. Ξανθόπουλος, διδάσκων στην Ειδικότητα Υδατοσφαίρισης στο ΤΕΦΑΑ. "Φράγμα ταχύτητας και θεωρία του μοντέλου στην Υδατοσφαίριση".

17:30-18:00: Ε. Βαραμέντη, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, μεταπτυχιακή Φοιτήτρια στο ΤΕΦΑΑ. "Φυσικά, φυσιολογικά και τεχνικά χαρακτηριστικά Υδατοσφαιριστριών υψηλού επιπέδου".

18:00-18:30: Θ. Πλατάνου, Αναπλ. Καθηγητής Προπονησιολογίας στο ΤΕΦΑΑ, υπεύθυνος ειδικότητας Υδατοσφαίρισης. "Υδροδυναμική των "ποδιών ποδήλατο" και του "πετάγματος’". Σύγκριση παλιάς και νέας τεχνικής του τερματοφύλακα".

18:30-19:00: Γιάννης Γιαννουρής, Προπονητής, πρώην Ομοσπονδιακός, Δ/ντης λειτουργιών αθλητικών Εγκαταστάσεων Ολυμπιακών Αγώνων 2004. "Συγκριτική μελέτη "Παίκτη παραπάνω" μεταξύ των Ομάδων: Κροατίας - Ουγγαρίας - Ισπανίας - Σερβίας, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μελβούρνης 2007".


Υποσχομαι οτι μεταξυ 17.00 και 17.30 θα ειμαι παρων, γιατι θα εχω να μαθω παρα πολλα καινουρια πραγματα.... (Ισως και νεες τεχνικες κολυμβησης!!!!)
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Re: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΣΤΑ ΤΕΦΑΑ

Δημοσίευσηαπό five » Πέμ Φεβ 07, 2008 7:05 am

sharkface έγραψε:
Lambros10 έγραψε:Σεμινάριο με θέμα, "Η Υδατοσφαίριση από την Ολυμπιάδα του Παρισιού (1900), στην Ολυμπιάδα του Πεκίνου (2008)", διοργανώνει η ειδικότητα Υδατοσφαίρισης του Τομέα Υγρού Στίβου του ΤΕΦΑΑ Αθηνών, την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2008 και ώρα 16:00-19:00, στο μικρό αμφιθέατρο του ΤΕΦΑΑ (αίθουσα Παυλίνη).

Η είσοδος στην εκδήλωση θα είναι ελεύθερη και το πρόγραμμα περιλαμβάνει ομιλίες, από τους κορυφαίους του αθλήματος, όπως ο Γιώργος Μαυρωτάς, ο Γιάννης Γιαννουρής και άλλοι διακεκριμένοι προπονητές και καθηγητές.

Το Πρόγραμμα του Σεμιναρίου

16:00-16:30: Γιώργος Μαυρωτάς, διεθνής υδατοσφαιριστής με συμμετοχή σε 5 Ολυμπιακούς αγώνες, Λέκτορας χημικών μηχανικών ΕΜΠ. "Οι αναμνήσεις και οι εμπειρίες μου στην Υδατοσφαίριση από 5 Ολυμπιάδες".

16:30-17:00: Όμηρος Πολυχρονόπουλος, Καθηγητής Φυσικής Αγωγής, προπονητής Υδατοσφαίρισης. "Η εξέλιξη της τεχνικής της υδατοσφαίρισης διαχρονικά".

17:00-17:30: Μ. Ξανθόπουλος, διδάσκων στην Ειδικότητα Υδατοσφαίρισης στο ΤΕΦΑΑ. "Φράγμα ταχύτητας και θεωρία του μοντέλου στην Υδατοσφαίριση".

17:30-18:00: Ε. Βαραμέντη, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, μεταπτυχιακή Φοιτήτρια στο ΤΕΦΑΑ. "Φυσικά, φυσιολογικά και τεχνικά χαρακτηριστικά Υδατοσφαιριστριών υψηλού επιπέδου".

18:00-18:30: Θ. Πλατάνου, Αναπλ. Καθηγητής Προπονησιολογίας στο ΤΕΦΑΑ, υπεύθυνος ειδικότητας Υδατοσφαίρισης. "Υδροδυναμική των "ποδιών ποδήλατο" και του "πετάγματος’". Σύγκριση παλιάς και νέας τεχνικής του τερματοφύλακα".

18:30-19:00: Γιάννης Γιαννουρής, Προπονητής, πρώην Ομοσπονδιακός, Δ/ντης λειτουργιών αθλητικών Εγκαταστάσεων Ολυμπιακών Αγώνων 2004. "Συγκριτική μελέτη "Παίκτη παραπάνω" μεταξύ των Ομάδων: Κροατίας - Ουγγαρίας - Ισπανίας - Σερβίας, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μελβούρνης 2007".


Υποσχομαι οτι μεταξυ 17.00 και 17.30 θα ειμαι παρων, γιατι θα εχω να μαθω παρα πολλα καινουρια πραγματα.... (Ισως και νεες τεχνικες κολυμβησης!!!!)


ΠΟΛΥ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!! ΠΕΘΑΝΑ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ
five
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 5:07 pm

Δημοσίευσηαπό fitilakias » Σάβ Φεβ 09, 2008 11:25 am

Προεδραρα τι εγινε??Πηγες τελικα σεμιναριο???

Ο φιλος σε καλυψε??

Εγω εμαθα απο αξιοπιστη πηγη οτι ο manager αν και αργησε πηγε!και μαλιστα με ολο το προπονητικο τιμ!!! Αυτο θα πει εκπροσωπιση?Μηπως τους υποχρεωσε να πανε και με τις φορμες τις ομαδος??χαχαχα
Αυτο δεν μου το πε η πηγη :D , θα την αλλαξω!

Οσο αφορα το τερματορο που περιμενει ο φιλος Τανασης μαλλον δεν θα του πω κατι καινουργιο .Το μονο ειναι οτι ελεγε για κανα μισαωρο ο Πλατανου για την σταση σωματος αλλα με μια απλη ερωτση-παρατηρηση ο Γιαννουρης και ο Μαυρωτας τον......κολλησαν!! :D
fitilakias
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 6:02 pm

Δημοσίευσηαπό nikos.th » Σάβ Φεβ 09, 2008 11:26 am

εντυπώσεις,
πολύ ενδιαφέρουσα η ομιλία του κ.Ξανθόπουλου για το φράγμα ταχύτητας και του μοντέλου υδατοσφαίρισης...
Άβαταρ μέλους
nikos.th
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 9:49 am
Τοποθεσία: Athens,Greece

Δημοσίευσηαπό sharkface » Σάβ Φεβ 09, 2008 1:06 pm

nikos.th έγραψε:εντυπώσεις,
πολύ ενδιαφέρουσα η ομιλία του κ.Ξανθόπουλου για το φράγμα ταχύτητας και του μοντέλου υδατοσφαίρισης...


Κολυμπι εμαθε?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Σάβ Φεβ 09, 2008 1:07 pm

fitilakias έγραψε:Προεδραρα τι εγινε??Πηγες τελικα σεμιναριο???

Ο φιλος σε καλυψε??

Εγω εμαθα απο αξιοπιστη πηγη οτι ο manager αν και αργησε πηγε!και μαλιστα με ολο το προπονητικο τιμ!!! Αυτο θα πει εκπροσωπιση?Μηπως τους υποχρεωσε να πανε και με τις φορμες τις ομαδος??χαχαχα
Αυτο δεν μου το πε η πηγη :D , θα την αλλαξω!

Οσο αφορα το τερματορο που περιμενει ο φιλος Τανασης μαλλον δεν θα του πω κατι καινουργιο .Το μονο ειναι οτι ελεγε για κανα μισαωρο ο Πλατανου για την σταση σωματος αλλα με μια απλη ερωτση-παρατηρηση ο Γιαννουρης και ο Μαυρωτας τον......κολλησαν!! :D


Ρε φιλε δυστυχως το ξεχασα. Ελπιζω καποιος να μας δωσει καμμια σοβαρη πληροφορια για το τι ειπωθηκε εκει μεσα...
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Φεβ 09, 2008 2:32 pm

Γ.Μαυρωτάς
Μίλησε για τις εντυπώσεις του από τις 5 Ολυμπιάδες και τα αντίστοιχα προ-Ολυμπιακά (αποτελέσματα, κρίσιμοι αγώνες, στησίματα, συγκυρίες κλπ.). Επίσης, ποιους παίκτες ξεχώρισε.

Όμηρος
Μίλησε γενικά για τις αλλαγές των καιρών στο πόλο. Στάθηκε δεικτικά στο θέμα του "απλού φάουλ" ζητώντας ερωτήσεις και διάλογο. Κρίμα που δεν υπήρχε χρόνος διότι αν υπήρχε τότε αυτή η συζήτηση μάλλον θα ήταν το κλου του σεμιναρίου.

Εύη Βαραμέντη
Κάτι η παρουσία της, κάτι το εξειδικευμένο του θέματος που ανέλυσε, δεν πρόσεχα και πολύ τι έλεγε :roll:
Η μελέτη της είχε, κυρίως, να κάνει με συγκρίσεις σωματότυπου μεταξύ νεανίδων και γυναικών.

Μ.Ξανθόπουλος
Μίλησε για το ότι η προπόνηση πρέπει να έχει ποικιλία και "εκπλήξεις", ώστε τα ερεθίσμα που δέχεται τόσο ο ψυχοπνευματικός κόσμος του αθλητή όσο και το σώμα του (μύες κλπ.) να τον βοηθούν να γίνει καλύτερος και όχι να μένει (μακροπρόθεσμα) στάσιμος.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Φεβ 09, 2008 2:41 pm

Γ.Γιαννουρής
Ανέλυσε τον τρόπο που εφάρμοσαν τον παίκτη παραπάνω, στη Μελβούρνη, οι τέσσερις κορυφαίες ομάδες. Σύντομη εισαγωγή, διαγράμματα, στατιστικά, σχόλια, κλιπάκια.

Το συμπέρασμα : οι Κροάτες (που έπαιξαν τον πιο απλό "παραπάνω") είχαν 64% και χρυσό μετάλλιο, ενώ οι Ούγγροι (που έπαιξαν τα περισσότερα και πιο πολύπλοκα συστήματα) είχαν 38%. Όπως λέει κι ο ποιητής, "αλλάζανε τα γούστα τους και μπέρδευαν τα μπούτια τους"

"Πλάτανος"
Μίλησε για τη σύγκριση του παλιού στυλ (από "ημι-οριζόντια" θέση) με το καινούριο, αλλά μόνο σε ό,τι αφορά το επιτόπιο πέταγμα. Το συμπέρασμα είναι ότι με το παλιό στυλ πετάγεσαι ψηλότερα, απλώς το καινούριο σου δίνει τη δυνατότητα να στέκεσαι καλύτερα και να χρειάζεται μόνο να βγάλεις γρήγορα τα χέρια.

Ο λόγος είναι ότι ο Sanders μέτρησε ότι η "παλιά" θέση, λόγω των γωνιών νερού-σώματος και κορμού-γονάτων, μαζεύει περισσότερο στατικό νερό και συντελεί σε γρηγορότερη κίνηση.

Το μπέρδεμα δημιουργήθηκε επειδή οι ερωτήσεις ενέπλεκαν και τη μετατόπιση του κέντρου βάρους. Θα έλεγα ότι ο τίτλος περί "Τεχνικής Τερματοφυλάκων" (νομίζω) δεν ήταν πετυχημένος, μάλλον θα έπρεπε να είναι λίγο πιο συγκεκριμένος.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό nikos.th » Κυρ Φεβ 10, 2008 12:00 pm

vs έγραψε:
Εύη Βαραμέντη
Κάτι η παρουσία της, κάτι το εξειδικευμένο του θέματος που ανέλυσε, δεν πρόσεχα και πολύ τι έλεγε :roll:
Η μελέτη της είχε, κυρίως, να κάνει με συγκρίσεις σωματότυπου μεταξύ νεανίδων και γυναικών..


μίλησε για την μέγιστη πρόσληψη οξυγόνου που έχουν οι υδατοσφαιριστές,έκανε αναφορά για την αναερόβια γαλακτική,αγαλακτική κλπ. προπόνηση πάνω σε αθλητές και φυσικά μέσα απο όλα αυτά μας υπενθίμησε για άλλη μία φορά με τις μετρήσεις της΄,ότι το πόλο δεν είναι άθλημα για επιστήμονες και διατριβές.......
Άβαταρ μέλους
nikos.th
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 9:49 am
Τοποθεσία: Athens,Greece

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Κυρ Φεβ 10, 2008 1:09 pm

fitilakias έγραψε:Εγω εμαθα απο αξιοπιστη πηγη οτι ο manager αν και αργησε πηγε!και μαλιστα με ολο το προπονητικο τιμ!!! Αυτο θα πει εκπροσωπιση?Μηπως τους υποχρεωσε να πανε και με τις φορμες τις ομαδος??χαχαχα
Αυτο δεν μου το πε η πηγη :D , θα την αλλαξω!



Θεωρησα και θεωρω την οποια ευκαιρια για προσθετη γνωση, εφοδιο για καλυτερα αποτελεσματα. Ακομα και αν ξερεις κατι οσο το διαβαζεις ή το βλεπεις, τοσο ανακαλυπτεις καινουρια πραγματα ή αναθεωρεις αλλα τα οποια τα θεωρουσες σωστα.

Η εκπροσωπηση της ομαδας ηταν οντως πολυ καλη και τους ειχα οντως προτρεψει να ειναι εκει οσοι περισσοτεροι μπορουσαν.
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Δημοσίευσηαπό COACHFK » Κυρ Φεβ 10, 2008 1:16 pm

vs έγραψε:Γ.Μαυρωτάς
Μίλησε για τις εντυπώσεις του από τις 5 Ολυμπιάδες και τα αντίστοιχα προ-Ολυμπιακά (αποτελέσματα, κρίσιμοι αγώνες, στησίματα, συγκυρίες κλπ.). Επίσης, ποιους παίκτες ξεχώρισε.


Ωραιες αναμνησεις μας προσεφερε ο Γιωργος, απο τις παρουσιες του στις 5 Ολυμπιαδες που συμμετειχε.

Χαρακτηριστικοτερες η παρουσια της ομαδας στο Χρυσο Ολυμπιακο μεταλιο της Πατουλιδου, που μετα την νικη της ολη η ομαδα βρεθηκε στον αγωνιστικο χωρ να πανηγυριζει μαζι της. Μαλιστα η ομαδα βρεθηκε εκει για να δει τον τελικο του μηκους και τον Κουκοδημο...

Ακομα απο την Ατλαντα, ενυπωση εκανε η αναφορα στον Τζερινι της Ιταλιας, ο οποιος οταν η Ιταλια κερδιζε στον μικρο τελικο 3" πριν την ληξη του και πιστευοντας πως το παιχνιδι ειχε τελειωσει επεσε στον αγωνιστικο χωρο απο τον παγκο, με αποτελεσμα να δωθει πεναλτυ εις βαρος της Ιταλιας και οι Ουγγροι να ισοφαρισουν.

Ευτυχως στην παραταση οι Ιταλοι κερδισαν και ο Τζερινι, γλυτωσε...
Άβαταρ μέλους
COACHFK
 
Δημοσιεύσεις: 1976
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2005 5:15 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Προπονητική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron