ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ

Ανοικτή συζήτηση για την ελληνική Υδατοσφαίριση στις μικρές ηλικίες. Παιδικά, Εφηβικά πρωταθλήματα και Ακαδημίες

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό sharkface » Πέμ Οκτ 25, 2007 10:00 am

Yiannis έγραψε:Όταν πήραμε τηλέφωνο την Ομοσπονδία να τους προσκαλέσουμε, απλά μας έβαλαν χέρι που διοργανώσαμε διεθνές τουρνουά χωρίς την άδειά τους (συμμετείχε μια ομάδα από την Τουρκία). Αντί να μας επιβραβεύσουν μας επέπληξαν κιόλας...

Ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες (τις οποίες μόνοι πρέπει να διαμορφώσουμε!)...



Καλα, δεν ξερετε οτι πρεπει βασει νομου, να παιρνετε αδεια για οποιαδηποτε επισημη διοργανωση οποιουδηποτε αγωνα η τουρνουα?
Συγχαρητηρια για την διοργανωση, μακαρι να διοργανωσετε κι αλλες. Πρεπει ομως τυπικα να ειμαστε ολοι ενταξει, γιατι μπορει ολοι αυτοι οι περιεργοι καρεκλοκενταυροι, να μας δημιουργησουν ξαφνικα προβληματα χωρις κανενα λογο. Ας μην τους δινουμε καμμια απολυτως δυνατοτητα να κανουν οτιδηποτε.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό lef » Πέμ Οκτ 25, 2007 11:33 am

α ηθελα να σας ρωτησω ολους κατι και ευχαριστω προκαταβολικα οποιον απαντησει

εχετε ωρες σε μικρη πισινα για εκμαθηση κολυμβησης σε παιδακια αποκλειστικα για το πολο ή συνεργαζεστε με τις ομαδες κολυμβησης ?

υπαρχει κατι (πιχι εγγραφο απο ομοσπονδια ) που να κατοχυρωνει το δικαιωμα των ομαδων υδατοσφαιρησης στη μικρη πισινα σε ωρες καταλληλες για πιτσιρικια (και οχι στις 8.30 ή 9 το βραδυ ?

θα το συζητησω βεβαια και με την περ. επιτρ. υδατοσφαιρησης εδω πανω αλλα επειδη θα ξεκινησει πολεμος με τους κολυμβητικους θα ηθελα να ξερω τι γινεται και αλλου

αν θεωρειται οτι ειμαι λιγο εκτος θεματος ας μου σταλθουν και σε πιμι οι απαντησεις
και βεβαια καταλαβαινω οτι οι μεγαλες ομαδες δεν εχουν (?) προβλημα αλλα τι παιζεται στην επαρχια ?
το ειχα κανει πριν πεντε χρονια περιπου , μαζεψα καμμια τριανταρια παιδακια αγορια κοριτσια αλλα κοντεψε να γινει πολεμος (στον οποιο βεβαια κερδισα τη μαχη με τον τσαμπουκα-κι επειδη ηταν φιλος μου ο υπευθυνος αντιδημασρχος τοτε για να λεμε ολη την αληθεια- ομως δεν το ξαναπροσπαθησα γιατι κινδυνεψα να χασω καθε επαφη ακομα και με τον "δικο μου" συλλογο ) ...αφου λοιπον τα βροντηξα εντελως για καμμια τριετια τα φερε ο διαολος να ξαναβρεθω παλι στην ιδια θεση και σκεφτομαι να το ξανακανω αλλα "πολιτισμενα" και ψαχνω για τυχον στηριγματα ....
υπαρχει τιποτα ? ή να το ριξω στις δημοσιες σχεσεις ?

(σορρυ αν σας ζαλισα λιγο παραπανω )
lef
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 09, 2007 12:58 pm

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Πέμ Οκτ 25, 2007 11:45 am

Αυτό είναι το αιώνιο πρόβλημα στην επαρχία! Δεν είναι δυνατόν να τα πάνε καλά πόλο και κολύμβηση, γιατί υπηρετούν διαφορετικούς αφέντες. Αυτό που έκανες με τη μικρή πισίνα ήταν μεγάλη μαγκιά και δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, αλλά είναι ανοικτός πόλεμος και έχει μεγάλες συνέπειες...

Εδώ στη Μυτιλήνη ξεκινήσαμε "Ακαδημία Πόλο" για εκμάθηση κολύμβησης σε παιδάκια που δε θέλουν να περάσουν το λούκι της κολύμβησης. Έχει πολλά πλεονεκτήματα γιατί δε βαριούνται εύκολα (παιχνίδια με μπάλα κτλ) απλά πρέπει να μπορούν να επιπλεύσουν. Οι πιο μικροί είναι 7-8- χρονών. Εμείς ξεκινήσαμε με 3-4 παιδάκια και φέτος έχουμε πάνω από 15! Στην αρχή η κολύμβηση λύσσαξε (και τώρα δεν τους αρέσει) αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα... Η μπάλα φίλε μου τραβάει τα αγοράκια! Απλά υπομονή, στο τέλος εσύ θα βγεις κερδισμένος.

Όσο για τα παιδάκια της μικρής πισίνας, προκειμένου να μην πηγαίνουν τυφλά στην κολύμβηση μόλις περάσουν στη μεγάλη πισίνα, καλό είναι να συμφωνήσεις με τους υπεύθυνους της ομάδας να καθιερώσετε μία ενημέρωση παιδιών-αθλητών στο τέλος κάθε σεζόν, όπου θα παρουσιάζεις το τμήμα πόλο. Σίγουρα τα αγοράκια θα έρθουν σε εσένα.

Καλή τύχη!
Yiannis
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 16, 2007 1:48 pm

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Σάβ Οκτ 27, 2007 11:30 am

Για όσους θέλουν να θυμηθούν πως ήταν όταν ξεκινούσαν το πόλο ας ρίξουν μια ματιά στις φωτογραφίες από το διεθνές τουρνουά "Τάσος Γιαννακόπουλος 2007" που έγινε στη Μυτιλήνη. Αξίζει ο κόπος και ο χρόνος...
http://www.nomwaterpolo.gr/index.php?option=510
Yiannis
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 16, 2007 1:48 pm

Δημοσίευσηαπό fanis » Δευτ Οκτ 29, 2007 12:47 pm

Yiannis έγραψε:Για όσους θέλουν να θυμηθούν πως ήταν όταν ξεκινούσαν το πόλο ας ρίξουν μια ματιά στις φωτογραφίες από το διεθνές τουρνουά "Τάσος Γιαννακόπουλος 2007" που έγινε στη Μυτιλήνη. Αξίζει ο κόπος και ο χρόνος...
http://www.nomwaterpolo.gr/index.php?option=510


Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και την διοργάνωση του τουρνουα!!
Μια ερώτηση:

Γιατι μια Τουρκικη ομάδα και οχι ακόμα μια Ελληνική? η μια Σέρβικη η Κροατικη η Ρώσικη ομαδα - για να μην παρεξηγηθώ.

Οι τουρκοι δεν φημίζωνται για το πόλο τους.
fanis
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 14, 2007 4:38 pm
Τοποθεσία: PIREUS

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Δευτ Οκτ 29, 2007 1:32 pm

fanis έγραψε:Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και την διοργάνωση του τουρνουα!!
Μια ερώτηση:

Γιατι μια Τουρκικη ομάδα και οχι ακόμα μια Ελληνική? η μια Σέρβικη η Κροατικη η Ρώσικη ομαδα - για να μην παρεξηγηθώ.

Οι τουρκοι δεν φημίζωνται για το πόλο τους.


Έχεις δίκιο για το επίπεδο του τουρκικού πόλο σε σύγκριση με Σερβία και Κροατία. Αλλά σκέψου και τα έξοδα που μας επιβαρύνουν...Συν το γεγονός ότι Σέρβοι και Κροάτες δεν πρόκειται να έρθουν σε τουρνουά ελληνικής ομάδας που αγωνίζεται στη Γ' Εθνική των ανδρών. Αντίθετα οι Τούρκοι ήρθαν πανεύκολα, φτηνά και με μεγάλο ενθουσιασμό. Δυστυχώς φίλε μου οι μετακινήσεις των ακριτικών ομάδων είναι δυσβάσταχτο οικονομικό βάρος και ένα ταξίδι στη Σμύρνη κοστίζει τα μισά και λιγότερα από ένα ταξίδι στη Νέα Σμύρνη :wink:.

Έτσι σκέφτηκα να ανοίξουμε μια πόρτα στη γείτονα χώρα. Άσε που έχουμε επανειλημμένα καλέσει ελληνικές ομάδες χωρίς ανταπόδωση (Ν. Γέρακα, Τρίτων Αμαρουσίου, Ν. Χαλανδρίου, Χίος)...

Να δούμε τώρα τα καρντάσια πώς θα ξηγηθούν...
Yiannis
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 16, 2007 1:48 pm

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Δευτ Οκτ 29, 2007 1:35 pm

Ενδιφέρεται κανείς να έρθει για φιλικά στη Μυτιλήνη. Εννοείται με φιλοξενία...
Έχουμε μικρή πισίνα, αλλά μεγάλη καρδιά...Ρωτήστε τον Αλέξη (προπονητή Βουλιαγμένης) και τον Νίκο (προπονητή Πανιωνίου)!

Από ηλικίες των ομάδων θα τα βρούμε!
Yiannis
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 16, 2007 1:48 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Δευτ Οκτ 29, 2007 5:36 pm

Yiannis έγραψε:Ενδιφέρεται κανείς να έρθει για φιλικά στη Μυτιλήνη. Εννοείται με φιλοξενία...
Έχουμε μικρή πισίνα, αλλά μεγάλη καρδιά...Ρωτήστε τον Αλέξη (προπονητή Βουλιαγμένης) και τον Νίκο (προπονητή Πανιωνίου)!

Από ηλικίες των ομάδων θα τα βρούμε!


Βετερανους δεχεστε?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Δευτ Οκτ 29, 2007 6:52 pm

sharkface έγραψε:Βετερανους δεχεστε?


Γιατί όχι... Να μαθαίνουν οι νέοι, να θυμόμαστε και οι τριαντάρηδες!

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να διοργανώσω ένα τουρνουά βετεράνων στο νησί. Προσφέρεται και η πισίνα, να μην έχουμε απώλειες...Θα ήταν πολύ ωραία αλλά που να βρω τα χρήματα???Θα το παλέψω με την εταιρία που διοργάνωσε το τουρνουά μίνι παίδων.

Πάτερος, Βενετόπουλος, Πάτρας, Σελετόπουλος :wink: κ.α.

Μακάρι!
Yiannis
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 16, 2007 1:48 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Δευτ Οκτ 29, 2007 7:21 pm

Yiannis έγραψε:
sharkface έγραψε:Βετερανους δεχεστε?


Γιατί όχι... Να μαθαίνουν οι νέοι, να θυμόμαστε και οι τριαντάρηδες!

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να διοργανώσω ένα τουρνουά βετεράνων στο νησί. Προσφέρεται και η πισίνα, να μην έχουμε απώλειες...Θα ήταν πολύ ωραία αλλά που να βρω τα χρήματα???Θα το παλέψω με την εταιρία που διοργάνωσε το τουρνουά μίνι παίδων.

Πάτερος, Βενετόπουλος, Πάτρας, Σελετόπουλος :wink: κ.α.

Μακάρι!



Μου αρεσει οτι ανεφερες 4 παλιους, εκ των οποιων οι 3 ειναι εν ενεργεια προπονητες. Πως θα αφησουν την δουλεια τους για να παιξουν? εκτος κι αν εννοεις το καλοκαιρακι οποτε η Μυτιληνη προσφερεται.
Οταν βεβαια εγω μιλησα για βετερανους, εννοουσα την ομαδα μας (Α.Ο.Βετερανοι)...
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Τρί Οκτ 30, 2007 9:27 am

Βέβαια και μιλούσα για το καλοκαίρι... Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ το τουρνουά των βετεράνων, χωρίς να θέλω να προσβάλω την ομάδα των βετεράνων, με την οποία παίξαμε άλλωστε φιλικά την περασμένη χρονιά.

Πάντως η γενικότερη πρόσκληση είχε να κάνει περισσότερο με τις ομάδες υποδομής, αλλά δε βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον. Πάλι με τους Τούρκους με βλέπω...!
Yiannis
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 16, 2007 1:48 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Τρί Οκτ 30, 2007 10:42 am

Yiannis έγραψε:Βέβαια και μιλούσα για το καλοκαίρι... Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ το τουρνουά των βετεράνων, χωρίς να θέλω να προσβάλω την ομάδα των βετεράνων, με την οποία παίξαμε άλλωστε φιλικά την περασμένη χρονιά.

Πάντως η γενικότερη πρόσκληση είχε να κάνει περισσότερο με τις ομάδες υποδομής, αλλά δε βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον. Πάλι με τους Τούρκους με βλέπω...!



Κατι καλο θα εχεις βρει φαινεται εκει (δεν εννοω μονο απο πολο)...
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Υδατοσφαίριση και Μικρές Ηλικίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες