Μεταγραφές 2007-08

Ανοικτή συζήτηση για τις μετακινήσεις αθλητών - προπονητών και άλλα μεταγραφικά θέματα στον ελληνικό και διεθνές χώρο της υδατοσφαίρισης

Συντονιστής: Lambros10

Δημοσίευσηαπό veneto » Σάβ Οκτ 06, 2007 4:51 am

naruto έγραψε:Niko Xrisimopoiisa epitheto gia na dieukriniso oti enoousa esena kai oxi kapoion allon:)))
Alithia poio einai to eidiko varos aytis tis sxolis tis Genikis Grammateias.Prosopika eimai uper tis proponitikis kathierosis meso apo tin prosopiki empeiria kai theoro pos kapoia theoritika seminaria den einai panta epimorfotika.DEn eimai proponitis kai den exo paei se kapoio opote osa pisteuo gia tis sxoles aytes mporei na einai ola lanthasmena.Theoro pantos pos to mono thetiko pou pairnei kapoios einai oti akouei alles gnomes,alles apopseis,emploutizei tis genikes tou gnoseis peri tis "epikairotitas" alla oxi kai peri ousias.Ayto pou thelo na po einai oti ektimo ti mathisi kai ti didaskalia kai enas proponitis pisteyo pos panta prepei na psaxnetai kai na anazita nees idees,alla exo tin entuposi pos liga exei na apokomisei kaneis apo tis sxoles proponitikis.


Νόμιζα οτι τώρα που γίναμε αντίπαλοι με λες με το επίθετο (έλα πλάκα κάνω).
Το θέμα που ανοίξαμε είναι εκτός τοπικ και θα φωνάζει ο Λάμπρος.
Λοιπόν ασφαλώς βγαίνοντας απο αυτές τις σχολές δεν γίνεσαι αυτομάτως Stamenic και αναλαμβάνεις την εθνική Σερβίας σίγουρα η προπονητική εμπειρία ,η καθημερινή ενασχόληση με το άθλημα αν θέλεις η προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου η αγάπη γι'αυτό που κάνει , οι επιτυχίες και άλλα σημαντικά πράγματα καθιερώνουν κάποιον σαν προπονητή.Δεν είναι όμως κακό ούτε και περιτό να ακούσεις κάποια πράγματα και να ανταλάξεις κάποιες απόψεις με συνάδελφους προπονητές.Στη συζήτηση και στην ανταλαγή απόψεων το σίγουρο είναι οτι όλοι είναι κερδισμένοι. Προσωπικά έχω παρακολουθήσει 2 σχολές της Γ.Γ.Α (Γ'κατηγορίας και Α'κατηγορίας) και πολλά σεμινάρια.Σε πληροφορώ οτι ακόμα και απο τον χειρότερο ομιλητή θεωρώ οτι κέρδισα κάτι , μια πληροφορία , μια κίνηση η έστω μια διαφορετική άποψη απο τη δική μου.
veneto
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Κυρ Οκτ 07, 2007 10:24 pm

veneto έγραψε:Λοιπόν ασφαλώς βγαίνοντας απο αυτές τις σχολές δεν γίνεσαι αυτομάτως Stamenic και αναλαμβάνεις την εθνική Σερβίας σίγουρα η προπονητική εμπειρία ,η καθημερινή ενασχόληση με το άθλημα αν θέλεις η προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου η αγάπη γι'αυτό που κάνει , οι επιτυχίες και άλλα σημαντικά πράγματα καθιερώνουν κάποιον σαν προπονητή.Δεν είναι όμως κακό ούτε και περιτό να ακούσεις κάποια πράγματα και να ανταλάξεις κάποιες απόψεις με συνάδελφους προπονητές.Στη συζήτηση και στην ανταλαγή απόψεων το σίγουρο είναι οτι όλοι είναι κερδισμένοι. Προσωπικά έχω παρακολουθήσει 2 σχολές της Γ.Γ.Α (Γ'κατηγορίας και Α'κατηγορίας) και πολλά σεμινάρια.Σε πληροφορώ οτι ακόμα και απο τον χειρότερο ομιλητή θεωρώ οτι κέρδισα κάτι , μια πληροφορία , μια κίνηση η έστω μια διαφορετική άποψη απο τη δική μου.


Δικιο εχεις οτι ο καθενας αξιολογει τις συζητησεις στις οποιες παιρνει μερος, και μπορει να κερδισει κατι απο αυτες.
Αξιζει ομως η σπαταλη χρονου, για να ακους τον καθε αποτυχημενο πρωην προπονητη να διδασκει πολο σαν καθηγητης?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Δευτ Οκτ 08, 2007 9:31 am

sharkface έγραψε:
veneto έγραψε:Λοιπόν ασφαλώς βγαίνοντας απο αυτές τις σχολές δεν γίνεσαι αυτομάτως Stamenic και αναλαμβάνεις την εθνική Σερβίας σίγουρα η προπονητική εμπειρία ,η καθημερινή ενασχόληση με το άθλημα αν θέλεις η προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου η αγάπη γι'αυτό που κάνει , οι επιτυχίες και άλλα σημαντικά πράγματα καθιερώνουν κάποιον σαν προπονητή.Δεν είναι όμως κακό ούτε και περιτό να ακούσεις κάποια πράγματα και να ανταλάξεις κάποιες απόψεις με συνάδελφους προπονητές.Στη συζήτηση και στην ανταλαγή απόψεων το σίγουρο είναι οτι όλοι είναι κερδισμένοι. Προσωπικά έχω παρακολουθήσει 2 σχολές της Γ.Γ.Α (Γ'κατηγορίας και Α'κατηγορίας) και πολλά σεμινάρια.Σε πληροφορώ οτι ακόμα και απο τον χειρότερο ομιλητή θεωρώ οτι κέρδισα κάτι , μια πληροφορία , μια κίνηση η έστω μια διαφορετική άποψη απο τη δική μου.




Δικιο εχεις οτι ο καθενας αξιολογει τις συζητησεις στις οποιες παιρνει μερος, και μπορει να κερδισει κατι απο αυτες.
Αξιζει ομως η σπαταλη χρονου, για να ακους τον καθε αποτυχημενο πρωην προπονητη να διδασκει πολο σαν καθηγητης?


Καταρχήν ποια στοιχεία είναι αυτά που κρίνουν ένα προπονητή ως αποτυχημένο ? Τα αποτελέσματα ? Τα νούμερα τι ?
Καθε ένας έχει την δικιά του οπτική και κρίση...
πχ. για μένα αποτυχημένος είναι ένας προπονητής που πέρασε από μια ομάδα
για 3-4 χρόνια και δεν κατάφερε να "βγάλει" έναν νέο ταλαντούχο αθλητή.. έστω και αν κατέκτησε κάποιον τίτλο...
για κάποιον άλλον αποτυχημένος προπονητής είναι κάποιος που δεν κατάφερε να ανεβάσει ένα σκαλοπάτι βαθμολογικά υψηλότερα από την προηγούμενη σεζόν... Όλα είναι πολύ σχετικά !!

Και επαυξάνω στην άποψη του Βενετόπουλου ότι ακόμα και από τον πιο "άθλιο" προπονητή μπορείς να πάρεις θετικά στοιχεία !!
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

Δημοσίευσηαπό TooTall » Δευτ Οκτ 08, 2007 10:30 am

sharkface έγραψε:
vs έγραψε:... Ο Νηρεας ομως τον επεισε οτι ξαναγινε μεταγραφη και τον χρησιμοποιησε στην Α1 για την περιοδο 2006-7 με το παλιο του δελτιο για 6 η 7 αγωνες. Καμμια ομαδα δεν το ηξερε οτι η μεταγραφη δεν εγινε, και για αυτο το λογο δεν εκανε και κανενας ενσταση. Οταν ο Κατσιγιαννης ζητησε τα συμφωνηθεντα απο τον Γιακουματο, αυτος, και με δεδομενη την επικειμενη πτωση της ομαδας στην Α2, τον εδιωξε ...

Καταρχάς ευχαριστώ sharkface. Συμπληρώνω ότι η υπόθεση αποκαλύφθηκε αφού ο Νηρέας είχε κάνει την 1η του (και μοναδική) νίκη επί του ΠΑΟΚ. Τυχαίο ή όχι πραγματικά δε γνωρίζω.

Ωστόσο αφού κακώς έπαιξε στο Νηρέα (άρα ανήκε στην Ξάνθη) τότε για ποιο λόγο να μην παίξει κανονικά στην Ξάνθη ; :shock:

Ρητορικά ερωτήματα προφανώς :twisted:


Η Ξανθη δεν φαινεται να εχει προβλημα, αλλα μη μου πεις οτι δεν ηξερε οτι ο παικτης της αγωνιστηκε στην Α1? Προφανως υπηρξε συνεργασια μεταξυ των 2 ομαδων, εκτος κι αν η Ξανθη δηλωσει κι αυτη οπως ο Κατσιγιαννης αθωα, οποτε επανερχομεθα σε αυτο που ειχα πει για 2 φορες κοροιδο κλπ κλπ (να μην βριζω κιολας...).
Ακομα κι αν η Ξανθη απειχε απο την ολη διαδικασια με την χρησιμοποιηση του Κατσιγιαννη στον Νηρεα, γιατι τον εβαλε να παιξει αφου γνωριζε οτι ο παικτης της θα τιμωρηθει για τα επομενα 2 χρονια, αρα δεν θα μπορεσει να τον εκμεταλλευτει με οποιοδηποτε τροπο (αγωνιστικα η οικονομικα)? Προφανως πηρε διαβεβαιωσεις απο καποιον ψηλα......

Προφανως εχεις δικιο, ειναι γνωστο οτι καπως ετσι γινονται οι περισσοτερες δουλειες με την ομοσπονδια. Και εδω που τα λεμε μεχρι τωρα ολοι την εχουν βγαλει λαδι αρα οι διαβεβαιωσεις δεν ηταν κουφιες.

Επειδη Κωστη και εγω χαρακτηρισα απαραδεκτο τον Κατς οφειλω μια εξηγηση. Για μενα το θεμα ειναι απλο, αυτο που εμαθα τα χρονια που παιζω πολο ειναι οτι το πιο πολυτιμο πραγμα που μπορει να εχει κανεις ειναι τον ελεγχο του δελτιο του. Απο τοτε που περασε στα χερια μου λοιπον φροντιζω να ξερω που το εχω "δανισει" και επισης φροντιζω να εχω στα χερια μου το σωστο χαρτι για να το παρω πισω στο τελος του "δανισμου". Και οταν λεω το σωστο χαρτι εννοω ενα κειμενο που ακολουθει πιστα εκεινα για τα οποια υπαρχει ηδη δικαστικο προηγουμενο αρα δεν υπαρχει περιθωριο αμφισβητησης σε περιπτωση στραβης. Δεν εχει καμια απολυτως σημασια αν τα ατομα που συναλλασεται κανεις εχουν αποδειχθει φερεγγυα παλιοτερα, τα δεδομενα αλλαζουν ανα χρονια οπως ειδαν οι φιλοι μου στην περιπτωση του ΝΟΒΑ. Για μενα λοιπον ο Κατς ειναι απαραδεκτος που δεν ειχε ελεγχο του δελτιου του, που δεν ειχε χαρτια για να διασφαλισει τον εαυτο του και που εν τελει εκανε δουλειες με τον πλεον αφερεγγυο ανθρωπου του χωρου. Και για να μην νομιζεις οτι ο χαρακτηρισμος ειναι προσωπικος το ιδιο απαραδεκτους θεωρω τους φιλους μου που πηγαν και συνεργαστηκαν με τον ιδιο ανθρωπο φετος.

Επισης αν παρολα αυτα βρισκομουν στη θεση του Κατς θα εκανα το εξης: με το που ο Νηρεας με εδιωχνε θα εγραφα μια ωραια επιστολη προς την ομοσπονδια με κοινοποιηση ολα τα αθλητικα μεσα και τον συνδεσμο μας οπου θα εξηγουσα τι εγινε και θα απαιτουσα μια εξηγηση α) για το πως η διοργανωτρια αρχη επετρεψε μια τετοια κατασταση και β) τι μετρα θα παρει για να λυθει το αδιεξοδο. Αν η ομοσπονδια εκανε την παπια θα επεμενα ολο και πιο φορτικα κυριως μεσω του συνδεσμου.

Αν μη τι αλλο ακομη και αν δεν κερδιζα κατι και εχανα τη χρονια και τα λεφτα μου θα φροντιζα οι συναθλητες μου να μαθουν και να κρινουν. Δεν ειναι δονκιχωτισμος, ειναι βασικο ενστικτο επιβιωσης. Ετσι οπως εγιναν τα πραγματα (για μια ακομη φορα) ελαχιστοι εμαθαν τι αθλιοτητα εκανε αυτη η καρικατουρα παραγοντα.
TooTall
 
Δημοσιεύσεις: 672
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 26, 2006 2:28 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Δευτ Οκτ 08, 2007 10:44 am

Lambros10 έγραψε:
sharkface έγραψε:
veneto έγραψε:
Καταρχήν ποια στοιχεία είναι αυτά που κρίνουν ένα προπονητή ως αποτυχημένο ? Τα αποτελέσματα ? Τα νούμερα τι ?
Καθε ένας έχει την δικιά του οπτική και κρίση...
πχ. για μένα αποτυχημένος είναι ένας προπονητής που πέρασε από μια ομάδα
για 3-4 χρόνια και δεν κατάφερε να "βγάλει" έναν νέο ταλαντούχο αθλητή.. έστω και αν κατέκτησε κάποιον τίτλο...
για κάποιον άλλον αποτυχημένος προπονητής είναι κάποιος που δεν κατάφερε να ανεβάσει ένα σκαλοπάτι βαθμολογικά υψηλότερα από την προηγούμενη σεζόν... Όλα είναι πολύ σχετικά !!




Ε καλα τωρα, μην μου πεις οτι δεν ειναι ευκολο να αναγνωρισεις εσυ και ο οποιοσδηποτε ασχολειται με τον χωρο, αυτους τους "προπονητες", που πραγματικα ειναι τροχοπεδη για τις ομαδες που αναλαμβαναν και τους παικτες που προπονουσαν!!
Δεν μιλαω για κανονικους προπονητες, που οπως ολοι οι ανθρωποι που προσπαθουν να παραξουν εργο σε οποιαδηποτε δουλεια, θα κανουν και λαθη, η θα εχουν και 1 η ακομα και 2 και 3 αποτυχιες.
Εξαλλου η επιτυχια οριζεται απο το σωματειο και οχι απο εμας τους απεξω απο αυτο. Επιμενω ομως οτι μερικα πραγματα ειναι πολυ φανερα...
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό nick_h2o » Σάβ Οκτ 13, 2007 6:52 pm

Ομάδα του κέντρου (Α2 κατηγορία) επενδύει για το μέλλον...με το να προσθέσει στις τάξεις της, τους Καιάφα και Χάμπερτ! Απ'όσο γνωρίζω θα πληρωθούν με δελτία παροχής υπηρεσιών. Επίσκεψη στο κολυμβητήριο και "πακέτο".
Άβαταρ μέλους
nick_h2o
 
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2005 8:57 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό vs » Σάβ Οκτ 13, 2007 8:01 pm

Και μετά ψάχνεστε οι υπόλοιποι να κάνετε τουρνουά masters και να πληρώνετε και απ'την τσέπη σας.

Και να τρώγεστε αν παίζει νόμιμα ο κάθε παίκτης ή αν έχει παραδώσει την άδεια του προπονητή αργότερα απ'ό,τι έπρεπε.

Να προσθέσουμε και τους 4-5 συλλόγους που έχουν ... τον ίδιο προπονητή ;

Τελικά μάλλον δε φταίει για όλα η ΚΟΕ.
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Κυρ Οκτ 14, 2007 9:41 am

Τελικά μάλλον δε φταίει για όλα η ΚΟΕ.[/quote]


Απο Ελληνες αποτελειται η ΚΟΕ, Ελληνες ειμαστε και οι υπολοιποι. Τι περιμενες δηλαδη?
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Κυρ Οκτ 14, 2007 9:09 pm

Η Χιος εμεινε με εναν ξενο, γιατι εφυγε (η τον εδιωξαν) ο Βριζινα ο Κροατης.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό Yiannis » Τετ Οκτ 31, 2007 11:37 pm

sharkface έγραψε:Η Χιος εμεινε με εναν ξενο, γιατι εφυγε (η τον εδιωξαν) ο Βριζινα ο Κροατης.


Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να διώξουν και τον Πόποβιτς...Δεν ξέρω τις περγαμηνές του, αλλά η παρούσα εικόνα του είναι προσβολή για την Α1 και την ομάδα της Χίου.
Ας παίζει ένα νέο παιδί στη θέση του! Πόσο χειρότερα να πάει...
Yiannis
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 16, 2007 1:48 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Κυρ Νοέμ 18, 2007 10:23 pm

Yiannis έγραψε:
sharkface έγραψε:Η Χιος εμεινε με εναν ξενο, γιατι εφυγε (η τον εδιωξαν) ο Βριζινα ο Κροατης.


Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να διώξουν και τον Πόποβιτς...Δεν ξέρω τις περγαμηνές του, αλλά η παρούσα εικόνα του είναι προσβολή για την Α1 και την ομάδα της Χίου.
Ας παίζει ένα νέο παιδί στη θέση του! Πόσο χειρότερα να πάει...


Τελικα ο Ποποβιτς προπονηθηκε λιγο και ανεβασε καπως την αποδοση του. Μπορει να βοηθησει σιγουρα τους Χιωτες ετσι που εχουν γινει.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό Savvas h2o » Δευτ Νοέμ 19, 2007 12:34 am

sharkface έγραψε:Τελικα ο Ποποβιτς προπονηθηκε λιγο και ανεβασε καπως την αποδοση του. Μπορει να βοηθησει σιγουρα τους Χιωτες ετσι που εχουν γινει.


Βέβαια τώρα που χειμωνιάζει σίγουρα θα βοηθήσει για στο νησί κάνει και κρύο :lol: :lol: :lol: :lol:
Savvas h2o
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 1:28 am

Δημοσίευσηαπό vs » Τετ Δεκ 05, 2007 2:55 pm

Τι έγινε τελικά ; Θα πάρουν τα Χανιά ξένο φουνταριστό πριν αρχίσει ο 2ος γύρος ;
Άβαταρ μέλους
vs
 
Δημοσιεύσεις: 3397
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 1:46 pm

Δημοσίευσηαπό No 7 » Πέμ Δεκ 06, 2007 5:11 pm

Και η ΝΕΠ έχει κλείσει νέον παίκτη ξένο στην θέση του Αυστραλού...
Άβαταρ μέλους
No 7
 
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2007 10:38 pm

Δημοσίευσηαπό No 7 » Πέμ Δεκ 06, 2007 5:12 pm

Σε -ιτς τελειώνει το όνομά του...
Άβαταρ μέλους
No 7
 
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2007 10:38 pm

Δημοσίευσηαπό No 7 » Πέμ Δεκ 06, 2007 5:14 pm

Πώς και δεν το ξέρεις SHARKFACE ?
Πώς και σου ξέφυγε ?
Άβαταρ μέλους
No 7
 
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2007 10:38 pm

Δημοσίευσηαπό No 7 » Πέμ Δεκ 06, 2007 5:19 pm

COACHFK,τις πληροφορίες θα τις ζητάς από μένα κι όχι από τρίτους...
Πάντως το φαγητό δεν είναι στην πρόσφορα ...
Άβαταρ μέλους
No 7
 
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2007 10:38 pm

Δημοσίευσηαπό No 7 » Πέμ Δεκ 06, 2007 5:22 pm

Με τον αριστερόχειρα του ΝΟΠ,έχουμε κανα νέο?
Άβαταρ μέλους
No 7
 
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 29, 2007 10:38 pm

Δημοσίευσηαπό sharkface » Παρ Δεκ 07, 2007 10:29 am

No 7 έγραψε:Πώς και δεν το ξέρεις SHARKFACE ?
Πώς και σου ξέφυγε ?



Το ονομα του δεν τελειωνει σε ιτς, και ειναι Μαυροβουνιος.
sharkface
 
Δημοσιεύσεις: 995
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό Lambros10 » Παρ Δεκ 07, 2007 11:01 am

Β' Ομάδας του Κότορ ?? (όχι Primorac...)
Άβαταρ μέλους
Lambros10
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 2168
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2005 5:09 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μεταγραφικά Νέα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron